Thema redelijke aanpassingen en ondersteuning


Volwaardig participeren kan pas wanneer drempels worden weggewerkt en er voldoende ondersteuning en redelijke aanpassingen worden voorzien (assistentie, hulpmiddelen,…. ) Zonder hebben ze zeker geen gelijke kansen. Het verdrag maakt deze ondersteuning op maat afdwingbaar.

Bovendien vereist inclusief onderwijs geen passieve houding van de onderwijsinstelling die erin bestaat eventueel gevraagde aanpassingen als disproportioneel af te wijzen, maar moet zij actief mee op zoek gaan naar oplossingen en desgevallend tegenvoorstellen doen die niet disproportioneel zijn.


Mogelijkheden in de toekomst:

  • Studenten zijn zich vanuit het secundair onderwijs al meer bewust welke ondersteuning ze nodig hebben.
  • Binnen het onderwijs- en examenreglement is de tekst opgenomen: “docenten kunnen redelijke aanpassingen niet weigeren”. 
  • Onderwijspersoneel weet dat redelijke aanpassingen een recht zijn. Ze zijn bewust dat het toekennen van redelijke aanpassingen de regel is en geen afwijking (groter draagvlak). Er is afgestapt van het idee om ‘iedereen gelijk te behandelen’, want dit is discriminerend.
  • Studenten met een beperking hebben recht op redelijke aanpassingen, ongeacht in welke onderwijsinstelling ze les volgen.
  • Er is meer uitwisseling nodig over de instellingen heen, meer afstemming tussen de verschillende onderwijsinstellingen rond redelijke aanpassingen.
  • Studenten blijven de kans krijgen om in een gesprek hun eigen individuele behoeften kenbaar te maken. Het kleinschalig werken met studenten blijft behouden.
  • Er is onbeperkte financiële ondersteuning voor studenten met betrekking tot het aanvragen van ondersteuningsmaatregelen.
  • Aanvraag van ondersteuning is transparant en eenvoudig (waar recht op, waar aanvragen, duur procedure,…)

Wat is er hierbij nodig? Waaraan hebben de onderwijsinstellingen behoefte om dit te realiseren?

  • Onderwijspersoneel krijgt informatie over elementen uit het VN-verdrag, bv. redelijke aanpassingen.
  • Per opleidingsonderdeel zijn de minimum te behalen doelstellingen gespecificeerd (kerncompetenties). Dit zorgt ervoor dat er niet telkens discussie is over de toekenning van bepaalde redelijke aanpassingen.
  • Er is een mogelijkheid om ideeën uit te wisselen tussen de onderwijsinstellingen over de procedure/toekenning van redelijke aanpassingen.
  • Redelijke aanpassingen liever niet laten evalueren door de raad voor studievoortgangbeslissingen, omdat dit overlast voor de onderwijsinstelling impliceert.
  • Er is meer personeel om op maat van de studenten te kunnen blijven werken.
  • De aanvraag van ondersteuning wordt eenvoudiger.
- Er is meer samenwerking tussen de verschillende ondersteuningsdiensten
- Er is een schema waar in staat waar je terecht kan voor welke ondersteuning.


E-mail adres:



Print pagina
Terug naar vorige pagina

NIEUWS

  • 8/05/2012: DEBATCAFE Geschreven op: 30/03/2012
    Mogelijkheden voor studenten met een beperking binnen het beroep leerkracht, ingenieur en verpleegkundige/vroedkundige! Kom mee nadenken, discussiëren, brainstormen, …

  • Call for proposals LINK congres - 4/10/2012 Geschreven op: 30/03/2012
    In het najaar organiseert het SIHO opnieuw een internationaal congres in samenwerking met het LINK-netwerk. Voorstellen voor een presentatie kunnen ingediend worden tot 15 april 2012.

  • 29/03: studiedag 'Elk talent bereiken' (Hasselt) Geschreven op: 5/03/2012
    Het SIHO en de Provinciale Hogeschool Limburg (PHL) presenteren: Elk talent bereiken? UDL en ICT-tools inzetten in hoger onderwijs. Donderdag 29/03/2012, Hasselt

Archief