Universiteit van Aveiro (Portugal)


Gracinda Martins werkt op de pedagogische dienst van de Universiteit van Aveiro in Portugal. Ze heeft meer dan 16 jaar ervaring in het ondersteunen van zowel studenten met een functiebeperking, familiale of sociale moeilijkheden, evenals studenten die het slachtoffer werden van discriminatie. Bovendien begeleidt ze een grote groep van vrijwilligers (zowel studenten als docenten en andere personeelsleden) die zelf klaar staan om anderen te ondersteunen.

Gracinda vertelt ons het verhaal van een studente, Rosa, die de opleiding ‘vertaler-tolk’ volgt aan de universiteit van Aveiro. Rosa heeft een kleine bewegingsvrijheid, gezien ze enkel kan bewegen met haar hoofd. Omdat ze niet kan zitten of staan, ligt ze ook gedurende de dag in een bed. Niet zo evident om in die situatie hoger onderwijs te volgen, maar zoals Gracinda het verwoordt:  “She can’t come to the university, so the university goes to her.” Rosa volgt alle lessen via Skype en zowel de docenten, medestudenten als Gracinda zelf, brengen haar regelmatig thuis een bezoekje. En het werkt! Rosa is een succesvolle studente. En omdat hoger onderwijs meer is dan hoorcolleges alleen, zorgen ze er met zijn allen voor dat Rosa ook van de partij kan zijn op feestjes. Zo kreeg ze op Kerstmis enkele van haar collega’s op de vloer. Maar er is meer! Door het gebruik van videoconferentiemateriaal konden Rosa en haar bezoekers samen met de rest van de klas van deze avond genieten.

Om af te sluiten geeft Gracienda nog het volgende mee: “Just provide the people with a disability the things you like and need for yourself. I think this is the key to inclusion.”



Print pagina
Terug naar vorige pagina

NIEUWS

  • Yo, TambiĆ©n! Geschreven op: 26/08/2010
    Interessante film over een man met een beperking die een universitair diploma behaalde. Nu in de bioscoop!

  • Indicatoren voor inclusie Geschreven op: 26/08/2010
    Het SIHO ging op zoek naar indicatorensets die het inclusiegehalte in hoger onderwijs instellingen meten.

  • Vrijwilliger gezocht! Geschreven op: 13/07/2010
    Zin in vrijwilligerswerk met een internationale toets? Karl-Fredrik is een student uit Zweden. Van september tot december doet hij stage bij de Europese Unie in Brussel. Hij is op zoek naar een vrijwilliger die hem bij een aantal activiteiten kan ondersteunen. Klik verder om de voorstelling en vraag van Karl-Frederik te lezen.

Archief