Title
A
A
A
HOME
|
CONTACT
U bent hier:
SIHO
»
Toegankelijk hoger onderwijs
»
Wat is UDI?
Home
SIHO
Missie
Zoekrobot
Visie
Doelen
Inclusie
Onze visie op inclusie
Internationale tendensen
Goede voorbeelden
Tips
Filmpjes
Ad hoc vragen
Aanspreekpunten
Studiedagen
Inschrijven studiedag
Vorige studiedagen
Nieuwe studiedagen
Expertisedatabank
Oproep
Wetenschappelijke cel
Nieuws
Nieuwsbrief
Toegankelijk hoger onderwijs
Goed hoger onderwijs
Wat is UDI?
Toegankelijk studiemateriaal
Toegankelijke onderwijswerkvormen
Toegankelijke evaluatievormen
Contact
Contactgegevens
Contactformulier
Foto's
Studiedag 7/05/2009
Ontmoetingsdag 26/03/2009
Ontmoetingsdag 24/11/2009
Links
Bibliotheek
Wat is UDI?
‘Universal Design for Instruction’ (UDI) is een Amerikaans concept dat bij het ‘ontwerpen’ van onderwijs rekening wil houden met de mogelijkheden en beperkingen van zoveel mogelijk studenten. Het concept vindt meer en meer zijn weg in andere Westerse landen waar men bewust de toegankelijkheid binnen het onderwijs wil vergroten.
Universal Design for Instruction vond zijn grondslag in de architectuur. Daar ontstond in het vorige decennium immers een nieuwe denkpiste, ‘Universal Design’ (UD). Het kernidee van UD is dat men bij het ontwerpen van gebouwen, wegen, enz.… rekening dient te houden met de kenmerken en mogelijke beperkingen van zoveel mogelijk potentiële gebruikers (bv. verkeerslichten geven zowel visueel als auditief aan wanneer voetgangers kunnen oversteken, er zijn geen drempels). Deze vorm van ontwerpen lijkt gunstiger dan achteraf aanpassingen te doen om de toegankelijkheid voor bepaalde groepen gebruikers te kunnen garanderen. Universal Design staat hiermee tegenover ‘Design for special needs’.
Universal Design bleek echter niet enkel voor de architectuur een belangrijke nieuwe denkwijze. Ook andere sectoren, waaronder het onderwijs, merkten dat zij bij hun ontwerp hiervan nuttig gebruik zouden kunnen maken. Zo ontstond Universal Design for Instruction, maar ook ‘Univsersal Design for Learning’, ‘Universal Instructional Design’, enz… Dit zijn verschillende benamingen, ontstaan in verschillende Amerikaanse universiteiten, die eenzelfde overtuiging uitdragen: hoe groter de diversiteit (van lesgeven, evalueren en motiveren), hoe hoger de toegankelijkheid.
Hieronder vindt u de
beginselen van Universal Design for Instruction
. Deze gaan uit van de vraag: ’Aan welke voorwaarden moet onderwijs voldoen, wil het toegankelijk zijn voor alle studenten?’ Een richtlijn legt dit beginsel verder uit en een voorbeeld concretiseert het.
Indicator 1: Klasklimaat
Indicator 2: Interactie
Indicator 3: Fysieke toegankelijkheid
Indicator 4: Toegankelijk studiemateriaal
Indicator 5: Toegankelijke werkvormen
Indicator 6: Toegankelijke evaluatievormen
Indicator 7: Feedback
Met dank aan:
Hubert Froyen en Mark Dujardin
http://architectuur.phlimburg.be/onderzoek/universal_design/cd/nl/index.html
Referentie:
Sheryl Burgstahler, Ph.D. Equal Access: Universal Design of Instructionmethods. Integrate these practices with universal design guidelines or strategies for learning or instruction. A Checklist for Inclusive Teaching.
Center for Applied Special Technologie
NIEUWS
20/02/2010: Studiedag SIHO op 19/05 - INSCHRIJVEN MOGELIJK!
Hogescholen en universiteiten krijgen te maken met een grote diversiteit aan studenten. Elke student is anders, met eigen kwaliteiten die hem of haar uniek maken. Dit geldt ook voor elke medewerker in het hoger onderwijs. Deze uniciteit houdt heel wat potentieel in. Het inspelen op en benutten van diversiteit verhoogt de kwaliteit van het onderwijs en het genereert talent voor de arbeidsmarkt. Op deze studiedag bekijken we hoe we het hoger onderwijs kunnen organiseren op een manier die iedereen verwelkomt en ondersteunt. We bekijken hoe we diversiteit maximaal kunnen waarderen en benutten en hoe we studenten en personeelsleden hiertoe kunnen aanzetten.
19/02/2010: Virtuele conferentie: UDL in hoger onderwijs
De National-Louis University in Chicago (USA) organiseert van 22 tot 26 februari een virtueel congres rond Universal Design for Learning (UDL) in hoger onderwijs. Dit congres is een toegankelijke en goedkope manier om internationale ideeën rond UDL op te pikken.
16/02/2010: Workshops voor studenten met dyslexie
Het Multidisciplinair Diagnostisch Centrum voor Leerstoornissen (MDCL) organiseert in het voorjaar workshops voor studenten met dyslexie. In deze workshops leer je als student een eigen studiemethode ontwikkelen, aangepast aan jouw specifieke lees- en/of spellingmoeilijkheden. Door inzicht te krijgen in wat dyslexie is en door actief aan de slag te gaan met allerlei (digitale) hulpmiddelen en tips, leert je omgaan met je beperkingen.
Archief
NIEUWSBRIEF
Inschrijven/Uitschrijven